DISTRICT DEPUTY GRAND MATRONS

East TN Region

Knoxville

Sister Michelle Lattimore (232)

Chattanooga

Sister Autrey Whatley

Middle TN Region

District 18

Sister Casandra R. Wilson

District 19

Sister Brenda Brinkley

Nashville

Sister Corell Oglesby

West TN Region

Districts 4 & 6

Sister Johnnie Boyd

District 9

Sister Alfreda Pierce

District 10

Sister Tanya Campbell

South Jackson

Sister Lynn B. Henning

North Jackson

Sister Nicole Anderson-Davis

Northwest

Sister Crystal Carter

Follow the Northwest District on Facebook https://www.facebook.com/groups/423559244863695/

Memphis

Memphis Central

Sister Sherri Rubin

Memphis East

Sister Shajuana McDuffy

Memphis West

Sister Monica Helton

DISTRICT DEPUTY ASSOCIATE GRAND MATRONS

Knoxville

Sister Kimesha Stewart

District 18

Sister Cynthia Scott

District 19

Sister Beverly Staten

District 9

Sister Hughlene Robertson

South Jackson

Sister Vanessa Washington

North Jackson

Northwest

Sister Lisa Sanford

Districts 4 & 6

Nashville

Sister Yvonne Joyce

Chattanooga

Sister Gwen Norman

Memphis

Sister Shanda Parker-Johnson, Central

Sister Sylvia Irby, East

Sister Crystal Brown, West

Follow the Memphis District OES, TN Jurisdiction, PHA on Facebook https://www.facebook.com/groups/297136043722606/

DISTRICT DEPUTY GRAND MATRON EMERITUS

Sister Magnolia Blair
Sister Josephine Green
Sister Evelyn Hess
Sister Ruby Johnson
Sister Carmanelette Rawls
Sister Charoline Simmons
Sister Racine Stinson
Sister Sharon Franklin
Sister Mary Threat

GRAND LECTURERS

Sister Chandra McKinner, West Tennessee and Memphis

Sister Bessie Simms, Middle and East Tennessee

DISTRICT  LECTURERS

East Region
Chattanooga – Sister Kimberly Lattimore
Knoxville – Sister Carmanelette Rawls
Memphis Region
Central – Sister LaTarsha N. Bell
East – Sister Layvonne Richmond
West – Sister Paula Owens
Middle Region
District 18 – Sister Frances Neal
District 19 – Sister Shaneka Green
Nashville – Sister Jasmine Peterson
West Region
District 4 and 6 – Sister Evelyn Hess
District 9 – Sister Martha Robertson
District 10 – Sister Mary Brown
North Jackson – Sister Evangeline Hall
Northwest Jackson – Sister Renee Mathis
South Jackson – Sister Carrie Buck

PAST GRAND WORTHY MATRONS (ACTUAL & HONORARY)

Sister Robbie R. Pillow 
Sister Elizabeth A. Cross 
Sister June E. Jones 
Sister Carrie T. Herron 
Sister Eva Drain 

Sister Jacqualine Brown Arradondo 
Sister Vivian Gail Jackson 
Sister Crystal E. Banks 
Sister Martha M. Sawyers 
Sister Lula Warren 
Sister Bessie Simms 
Sister Joyce Glass 
Sister Nancy Moss 

PAST GRAND WORTHY PATRON (ACTUAL & HONORARY)

Brother Q Joseph Kent
Brother Willie L. Jackson, Sr., GRAND WORTHY PATRON EMERITUS
Brother Cedric J. Bailey, Sr.
Brother Willie Foster

Honorable Arvin W. Glass
Honorable L. Lamont Banks
Brother Gilford Yarbrough
Brother Andrew J. Jackson
Brother Ronald E. Pillow